Nizip Ticaret Odası Heyeti İtalya Pazarını Keşfetti

Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti İtalya yurtdışı iş gezisi kapsamında Venedik'te resmi ziyaretlerde bulundu.

Nizip
6663 Okunma
0
Nizip Ticaret Odası Heyeti İtalya Pazarını Keşfetti
Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti İtalya yurtdışı iş gezisi kapsamında Venedik'te resmi ziyaretlerde bulundu.

Aralarında Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Gaziantep KOSGEB Müdürü Dr. Sadık Gözek, NTO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Alpaslan, NTO Meclis Üyesi Hüseyin Yaprak ve NTO Üyelerinin de bulunduğu heyet Venedik Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt , 'İtalya'nın Türkiye'ye yakın olması ve komşu olduğu pazarlara girebilmek için ülkemiz önemli bir merkez konumundadır. Bu nedenle ülkemizin ticari ortağı olan İtalya'yla ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da pekiştirilmesi yönünde potansiyel yüksektir. Avrupa Birliği'nin kurucu üyeleri arasında bulunan İtalya, AB üyeliğimizi de desteklemektedir. Bu vesileyle ülkemiz adına destekleriniz için teşekkür ederim.' dedi.

Türkiye ve İtalya arasında tarihe dayanan ve Akdenizli ülkeler olmalarından dolayı, zaman içinde aralarındaki yapıcı siyasi iletişim sayesinde, hem artış gösteren ekonomik ve ticari ilişkiler hem de iki ülke halkı arasındaki olumlu ilişkiler sayesinde daha da güçlendiğini vurgulayan NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü.

'Ocak 2007 tarihinde iki ülke Başbakanları tarafından çift taraflı ilişkilerin güçlendirilmesi için imzalanan Strateji metni, çift taraflı işbirliğinin belli başlı öğelerini geliştirmek amacıyla Hükümetler arası Zirvelerin düzenli yapılmasını karara bağlamıştır. Sivil toplumlar arasındaki diyalogun gelişmesine her iki ülke de büyük önem atfetmektedir. Bu durum bizler içinde sevindirici olmuştur.

İlişkilerin yoğunluğu sayesine en üst düzeyde gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretlerde önemli artışlar olmuştur; bunlar arasında zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ocak 2014 tarihinde İtalya'ya yaptığı resmi ziyareti ve Başbakan Renzi'nin aynı yılın Aralık ayında Türkiye'ye yaptığı ziyareti sayabiliriz.

Nizip Ticaret Odası heyeti olarak İtalya'ya gerçekleştirdiğimiz ikinci iş gezimizi düzenlemiş bulunmaktayız. İlk iş gezimizi Kasım 2013 'de 19 kişilik bir heyetle gerçekleştirmiştik. İş gezimiz kapsamında T.C. Roma Ticaret Ataşeliğini ve Sicilya'da Fıstık Üreticileri Derneği'ni ziyaret ederek ikili görüşmeler yapılmış ve verimli olmuştur. Yapılan bu tür çalışma ve ziyaretlerle iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve yatırımlar, stratejik öneme haiz birçok sektördeki işbirlikleri ile diyalogun gün geçtikçe artacağına inanıyorum.
İlçemiz bulunduğu coğrafi konum itibariyle çeşitli tarım ürünlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu ürünlerin başında antepfıstığı, zeytin, zeytinyağı, mercimek, bulgur gibi bakliyatlar gelmektedir. Bunların yanı sıra sabun, konserve ürünleri ve ofis mobilyaları sektöründe de ülkemizde önemli bir yere sahiptir. İlçemiz sanayisi ve kültürel değerleri ile illeriyle yarışmakta ve gün geçtikçe sanayisini geliştirmektedir. Nizip'te faaliyetlerini sürdüren iş adamları olarak potansiyelimize ve gücümüze inanarak işbirliği içerisinde ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak için azim ve kararlılıkla yolumuza devam etmekteyiz.
Bu nedenle iki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Umarım sizinle gerçekleştirdiğimiz karşılıklı görüşmeler iki ülke arasındaki ticari işlemlere ivme kazandıracaktır. Odamız heyetine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı Venedik Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine teşekkür ediyor, kendilerini en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Venedik Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Giuseppe Fedalto ise, Nizip Ticaret Odası'nın ziyaretinden dolayı memnun kaldıklarını belirterek; bu tür ikili görüşmeler ve ziyaretler iki ülke arasında ticaret hacmini arttıracak ve ikili ilişkilerimiz gelişecektir, ben Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve heyetine yapmış oldukları ziyaret için çok teşekkür ederim dedi.

Kaynak: nrtmedya.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR