Türkiye'nin Kırmızı Çizgisi Geçildi, Askeri Hareketlik Had Safhada

Fırat Nehri'nin batısına geçerek Cerablus şehrini ele geçirmek isteyen PYD, ilerleyişini güneyde sürdürüyor.

Karkamış
768 Okunma
0
Türkiye'nin Kırmızı Çizgisi Geçildi, Askeri Hareketlik Had Safhada

Fırat Nehri'nin batısına geçerek Cerablus şehrini ele geçirmek isteyen PYD, ilerleyişini güneyde sürdürüyor. PYD, IŞİD ile Türkiye sınırına 30 kilometrelik mesafede çatışırken, sınırda güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılıyor. Sabah saatlerinde çok sayıda askeri zırhlı araç ve personel sınır bölgelerine sevk edilirken, bölgedeki tedirginlik sürüyor.

Terör örgütü PKK'nin Suriye'deki uzantısı olan PYD, Türkiye'nin kırmızı çizgisi olarak adlandırılan Fırat Nehri'nin batısına güneyden geçmeye başladı. Sınıra yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Tişrin Kasabası'na giren ve burada bir başka terör örgütü IŞİD'le çatışan PYD, Cerablus'a doğru ilerlemek istiyor. Tişrin'de PYD öncülüğünde oluşturulan güçlerin şuan IŞİD'le çatıştığı ifade ediliyor. Yaklaşık 2 yıldan bu yana Cerablus'u hakimiyeti altında bulunduran IŞİD ise şehre gelebilecek saldırılan önüne geçmek için 1,5 yıldan bu yana hendek kazma ve geniş bir alanı mayınla döşeme çalışması gerçekleştirmişti.

ASKERİ SEVKIYAT ARTTI

Sınırda bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye tarafında ise askeri hareketlilik gözlemlendi. Sınırı beton bloklarla kapatma çalışmaları devam ederken, askeri araç ve personelin sayısı da artırılmaya çalışılıyor. Bu sabah saatlerinde çok sayıda zırhlı askeri araç ve personel Kilis'in Elbeyli ilçesine doğru hareket etti. Askeri konvoylardan bir başkası ise Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkarak sınıra gittiği görüldü.

Öte yandan, IŞİD'le Suriye içerisinde mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler de örgüte kaptırdığı Türkmen köylerini yeniden ele geçirmek için planlar yapıyor. Bu kapsamda dün akşam saatlerinde Sultan Murat Tugayı tarafından Azez'e bağlı Düdiyen köyünün hakimiyeti sağlandı ancak IŞİD'in saldırılarıyla aynı köyle birlikte Guzul ve Karaköprü de terör örgütü IŞİD'in kontrolüne geçti.

PYD, FIRAT'IN BATISIYLA DOĞUSUNU BİRLEŞTİRMEK İSTİYOR

Fırat'ın batısı diye tabir edilen yer ise Gaziantep'in ilçesi Karkamış hemen karşısında bulunan Suriye'nin Halep şehrine bağlı Carabulus bölgesi. Carabulus, Suriye'deki iç savaşta ilk önce 2012 yılında muhalif güçlere 2014 yılında ise ise IŞİD denetimine geçmişti. Bu süreçte Fırat'ın doğusunu ise PYD güçleri kontrolüne aldı. Fırat'ın doğusunu kontrolü altına alan PYD, yaptığı son hamleyle Kilis'in karşısındaki Afrin ile kontrol bölgelerini birleştirmeyi hedefliyor.Kaynak: haberler.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR