IŞİD Duvara Toslayacak! Suriye Sınırına Beton Duvar Örülüyor

Gaziantep'in Karkmamış ile Kilis'in Elbeyli İlçeleri'nin karşısında, IŞİD kontrolündeki sınır hattının 82 kilometresi beton bloklarla örülecek, duvarlarla kapatılacak.

Karkamış
672 Okunma
0
IŞİD Duvara Toslayacak! Suriye Sınırına Beton Duvar Örülüyor

Gaziantep'in Karkmamış ile Kilis'in Elbeyli İlçeleri'nin karşısında, IŞİD kontrolündeki Suriye sınırında güvenlik önlemleri artırılıyor. Yaklaşık 100 kilometrelik sınır hattının 82 kilometresi beton bloklarla örülecek, duvarlarla kapatılacak. Önümüzdeki yıl Mayıs ayında tamamlanması hedeflenen duvar yapımı için sınırda iş makineleriyle zemin düzenleme çalışmaları yapılıyor. Duvar inşaatı tamamlandığında sınır hattındaki tel örgülerin yerini 1 metresi tel olmak üzere 4 metre yüksekliğindeki duvarlar alacak.

SINIR GÜVENLİĞİ ARTIRILIYOR

Gaziantep'in Karkamış ve Oğuzeli ilçeleri ile Kilis'in Elbeyli ilçesi arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik bölgenin karşısında Suriye'nin Halep kentinin Carablus ile Azez ilçeleri bulunuyor. Türkiye sınırındaki Carablus'u tamamen, Azez'in ise köylerin çoğunluğunun denetimini elinde bulunduran IŞİD'in tehdit oluşturmasının ardından sınır hattındaki güvenlik önlemleri daha da artırılıyor. Daha önce hem kaçak geçişler, hem de kaçakçılığın önlenmesi için Suriye ile 160 kilometre sınırı bulunan Kilis ve Gaziantep'te ise 2 metre genişliğinde 4 metre derinliğinde 120 kilometre hendek kazıldı, sınır telleri güçlendirildi. Ancak, IŞİD tehdidinin artması, sınırda güvenlik riski oluşturmasıyla birlikte ilave tedbirler de hayata geçirilmeye başladı.


KULE VE KULÜBELER GÜÇLENDİRİLDİ

IŞİD'e yönelik uluslararası mücadelenin hız kazanmasının ardından olası saldırılara karşı ilk etapta sınır hattındaki nöbetçi kule ve kulübeler güçlendirildi. Sınır hattında riskli olarak belirlenen bölgelerdeki nöbetçi kule ve kulübelerdeki askerler dışarı çıkarıldı ve buradaki nöbet işlemi zırhlı araçlara yönlendirildi. Diğer kulübeler ise kum torbaları ile güçlendirildi ve nöbetçi sayısı artırıldı.


AYDINLATMA DİREKLERİ DİKİLDİ

Bunun yanı sıra riskli olarak adlandırılan bölgelerde güçlendirilmiş tel örgülere ek olarak aydınlatma direkleri dikildi. Gaziantep ve Kilis Valiliği olası IŞİD saldırıları ve sızmalarına karşı askerin daha rahat hareket edebilmesi amacıyla sınır hattındaki arazilerde uzun boylu bitkilerin ekimini yasakladı.Kaynak: haberler.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR