Gaziantep - Suriye Sınırının 82 Kilometresinde Tel Örgülerin Yerini Duvar Alacak

Suriye sınırının 82 kilometresinde tel örgülerin yerini duvar alacak Gaziantep'in Karkmamış ile Kilis'in Elbeyli İlçeleri'nin karşısında, IŞİD kontrolündeki Suriye sınırında güvenlik önlemleri artırılıyor.

Karkamış
745 Okunma
0
Gaziantep - Suriye Sınırının 82 Kilometresinde Tel Örgülerin Yerini Duvar Alacak

Suriye sınırının 82 kilometresinde tel örgülerin yerini duvar alacak

Gaziantep'in Karkmamış ile Kilis'in Elbeyli İlçeleri'nin karşısında, IŞİD kontrolündeki Suriye sınırında güvenlik önlemleri artırılıyor. Yaklaşık 100 kilometrelik sınır hattının 82 kilometresi beton bloklarla örülecek, duvarlarla kapatılacak. Önümüzdeki yıl Mayıs ayında tamamlanması hedeflenen duvar yapımı için sınırda iş makineleriyle zemin düzenleme çalışmaları yapılıyor. Duvar inşaatı tamamlandığında sınır hattındaki tel örgülerin yerini 1 metresi tel olmak üzere 4 metre yüksekliğindeki duvarlar alacak.

Gaziantep'in Karkamış ve Oğuzeli ilçeleri ile Kilis'in Elbeyli ilçesi arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik bölgenin karşısında Suriye'nin Halep kentinin Carablus ile Azez ilçeleri bulunuyor. Türkiye sınırındaki Carablus'u tamamen, Azez'in ise köylerin çoğunluğunun denetimini elinde bulunduran IŞİD'in tehdit oluşturmasının ardından sınır hattındaki güvenlik önlemleri daha da artırılıyor. Daha önce hem kaçak geçişler, hem de kaçakçılığın önlenmesi için Suriye ile 160 kilometre sınırı bulunan Kilis ve Gaziantep'te ise 2 metre genişliğinde 4 metre derinliğinde 120 kilometre hendek kazıldı, sınır telleri güçlendirildi. Ancak, IŞİD tehdidinin artması, sınırda güvenlik riski oluşturmasıyla birlikte ilave tedbirler de hayata geçirilmeye başladı.

KULE VE KULÜBELER GÜÇLENDİRİLDİ

IŞİD'e yönelik uluslararası mücadelenin hız kazanmasının ardından olası saldırılara karşı ilk etapta sınır hattındaki nöbetçi kule ve kulübeler güçlendirildi. Sınır hattında riskli olarak belirlenen bölgelerdeki nöbetçi kule ve kulübelerdeki askerler dışarı çıkarıldı ve buradaki nöbet işlemi zırhlı araçlara yönlendirildi. Diğer kulübeler ise kum torbaları ile güçlendirildi ve nöbetçi sayısı artırıldı. Bunun yanı sıra riskli olarak adlandırılan bölgelerde güçlendirilmiş tel örgülere ek olarak aydınlatma direkleri dikildi. Gaziantep ve Kilis Valiliği olası IŞİD saldırıları ve sızmalarına karşı askerin daha rahat hareket edebilmesi amacıyla sınır hattındaki arazilerde uzun boylu bitkilerin ekimini yasakladı.

OBÜSLERİN NAMLULARI SURİYE'YE DÖNÜK

Gaziantep ile Kilis arasındaki sınır hattında güvenlik güçleri, sürekli olarak zırhlı araçlarla devriye görevi yapıyor. Sınıra kimsenin yaklaşmasına izin vermeyen güvenlik güçleri, hudut karakollarından ise Suriye tarafını dürbün ve termal kameralar ile sürekli olarak izliyor. Sınırın kritik noktalarındaki hakim tepelere ise namluları Suriye'ye dönük zırhlı araç ve obüsler konuşlandırıldı.

82 KİLOMETRE DUVAR YAPILIYOR

Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi projesi kapsamında Gaziantep'te, 42, Kilis'te ise 40 kilometre duvar örülecek. 2 metre genişliğinde 3 metre yüksekliğindeki duvar, üzerine yapılacak 1 metrelik tel örgü ile 4 metreye ulaşacak. 82 kilometrelik güzergahta yapılacak olan duvar ile sınır hattının güvenliği artırılacak. Duvar örülecek sınır hattının birçok yerinde iş makineleriyle zemin düzenleme çalışmaları yapılmaya devam ediyor.

VATANDAŞ MEMNUN

IŞİD'in hakim olduğu ve gümrük kapısında bayrağını astığı Carablus ile komşu olan Gaziantep'in Karkamış ilçesinde vatandaşlar, duvar örülmesine yönelik uygulamadan memnun. IŞİD ile komşu olmalarının kendilerini mutsuz ettiğini ve zaman zaman yaşanan çatışmalar sırasında seken mermilerin kendileri için tehdit oluşturduğunu anlatan Karkamışlılar, duvar örülmesi ile güvenliklerinin artacağı inancını taşıdıklarını dile getirdi.

2 ASKER ŞEHİT OLDU, 1 ASKER KAÇIRILDI

Duvar örülecek sınır hattında IŞİD militanlarının bu yılın ilk günlerinde Kilis sınırında kaçırdığı ve birkaç günlük alıkoyduğu bir astsubay MİT'in çabasıyla kurtarılarak Türkiye'ye getirildi. IŞİD, geçen 24 Temmuz'da Oğuzeli ile Elbeyli ilçesi arasındaki bölgede ateş açarak astsubay Mehmet Yalçın Nane'yi şehit etti, 1 askeri yaraladı. 1 Eylül günü ise Kilis'in Ekinci Köyü'nde devriye görevi yapan askerlere ateş açan IŞİD militanları er Yusuf Beylem'i şehit etti, Sefer Taş'ı ise Suriye'ye kaçırdı. Kaçırılan askerden halen haber alınamazken, yaşanan bu olayların ardından TSK, Suriye'deki IŞİD hedeflerini tank, havan ve uçaklarla vurdu.

Sınır hattındaki son olay ise geçen 14 Kasım günü yaşandı. Sınır hattındaki Oğuzeli İlçesi'nin Üçkubbe Köyü'nün olduğu bölgede duvar inşaatı yapılan bölgeye gelen ve askerlerin uyarısına ateşle karşılık veren 4 IŞİD militanı, zırhlı araçtan açılan ateşle etkisiz hale getirildi.Kaynak: haberler.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR