Fırat'ın Batısını Kapatan Türkiye'den Askere Vur Emri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fırat'ın batısına PYD'nin geçirilmeyeceğini söylemesinin ardından Türkiye-Suriye sınır hattında emniyet tedbirleri her geçen gün arttırılıyor. IŞİD ve YPG'ye karşı askere vur emri verildi.

Karkamış
726 Okunma
0
Fırat'ın Batısını Kapatan Türkiye'den Askere Vur Emri

Türkiye Fırat'ın batısı için harekete geçti. Sınır hattında emniyet tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın batısına PYD'nin geçirilmeyeceğini söylemesinin ardından Türkiye-Suriye sınır hattında emniyet tedbirleri her geçen gün arttırılıyor.

SINIRDA OLAĞANÜSTÜ TEDBİRLER ALINDI

Fırat Nehri'nin çevresinde beton duvar örülürken, kritik noktalara ise kalekol yapılıyor. Doğusunda YPG, batısında ise IŞİD gibi terör örgütlerinin tehdidi altındaki Türkiye'nin Karkamış, Elbeyli ve Kilis sınırında emniyet tedbirleri arttırıldı. Fırat Nehri'nin çevresinde beton duvar örülürken, sınırdaki kritik bölgelerde ise kalekol yapımı hızlandırıldı. Aynı zamanda bir çok nokta 24 saat termal kameralarla takip edilirken, bölgedeki nöbetçi ve devriye gezen asker sayıları da arttırıldı.

IŞİD VE YPG'NİN GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEYECEK

Yaşanan Suruç ve Ankara olayları sonrası zırhlı araçların da sürekli devriye gezdiği bölgede, Türkiye'nin iç güvenliğini tehdit eden İŞİD ve YPG militanları başta olmak üzere sınırdan yapılan bütün kaçak geçişlere karşı askere vur emri yetkisi verildiği bildirildi. Terör örgütü İŞİD'in kontrolündeki Suriye'nin Cerablus şehrinde yaşanan patlamalar ve muhtemel saldırılardan Suriye sınırında bulunan Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki vatandaşları korumak için, sınıra sıfır noktasında Karkamış Tren Gar'ına ait vagonlar bekletiliyor.

VAGONLAR ARASINDA YAŞAM MÜCADELESİ

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrası seferleri durdurulan tren vagonlarının arkasında bulunan evlerde yaşayan Karkamış halkı, İŞİD tarafından bir saldırı ihtimali konusunda endişe yaşarken, çocuklar olan bitenden habersiz vagonlar arasında oyun oynuyor. Karkamış ilçesindeki gar lojmanlarında yaşamlarını sürdüren Suriyeli ailelerin çocukları ise Cerablus'tan getirdikleri tavşan ve burada çoğalan yavrularıyla birlikte tren rayları arasında geziniyor.

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ

Bu arada Gaziantep'in Nizip ilçesinde Karkamış sınırındaki Köprübatı Hutut Karakolu'nun sorumluluk alanında bulunan Ada bölgesi, 15 gün süre ile özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Açıklamada, "11 Aralık 2015-25 Aralık 2015 tarihlerinde Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlerde her türlü araç ve insan giriş-çıkışının kontrolü, gerektiğinde yasaklanması ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Gaziantep'in Karkamış ile Kilis'in Elbeyli ilçesi karşısındaki IŞİD denetimindeki Suriye'nin Carablus ile Azez ilçeleri arasındaki yaklaşık 100 kilometrelik sınır hattında güvenlik önlemleri artırılıyor. Daha önce hendeklerin kazıldığı, takviye zırhlı araç ve birliklerin konuşlandırıldığı sınır hattına, modüler beton bloklar yerleştiriliyor. Beton blokların yapımı mayıs ayında tamamlanacak.(Kaynak: Yeni Şafak)


BİLGİ YARIŞMASI OYUNU, ÜYE OLMADAN HEMEN BAŞLA

Kaynak: haberler.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR