Asil Nadir Türkiye’ye gönderilecek

İngiltere’de zimmetine para geçirme suçundan hapis yatan Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir Türkiye’ye gönderilecek.

Güncel
879 Okunma
0
Asil Nadir Türkiye’ye gönderilecek
Asil Nadir Türkiye’ye gönderilecek
23.04.2015 07:29

İngiltere’de zimmetine para geçirme suçundan hapis yatan Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir Türkiye’ye gönderilecek.

Sahibi olduğu Polly Peck International (PPI) şirketine ait 34 milyon Sterlin’i zimmetine geçirmekle suçlanan ve 2012’de yargılandığı İngiltere’ye giderek tutuklanan işadamı Asil Nadir, İngiltere vatandaşlığını iade etti. 
 
Nadir’in vatandaşlıktan kendi isteğiyle çıkmasının arka planında Türkiye’ye iadesi için yaptığı girişimler var. Nadir’in, Türkiye ve İngiltere arasındaki karşılıklı iadesi anlaşması kapsamında çifte vatandaşlıktan çıkması gerektiği için böyle bir adım attığı belirtiliyor.
 
SEÇİMDEN SONRA
 
Ancak İngiltere, Türkiye’ye geldiğinde serbest kalacağı endişesi ve 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler nedeniyle, önemli bir mahkum kabul ettiği Nadir’in iade riskini alamıyor.

Başbakan David Cameron’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’ye yakınlığıyla bilinen Asil Nadir’in iadesi için herşey tamamlansa da seçimlerde Muhafazakar Parti’nin oy kaybetmemesi için iade işlemi seçimden sonraya bırakıldı.

Asil Nadir geçen hafta vefat eden annesi Safiye Nadir için tutuklu bulunduğu cezaevi idaresinden cenazeye katılma izni istemiş ama cezaevi idaresi “Geri dönmezsin” gerekçesiyle Nadir’e izin vermemişti. Bu nedenle Nadir annesine son görevini yerine getirememişti.

16 AY SONRA ÖZGÜR

Nadir 2010’da adını temizlemek için  eşi Nur Nadir ile İngiltere’ye döndü. 7 ay boyunca avukatı Philip Hackett ile suçlamaları çürütmek için mahkemeye gitti. Ancak 2012’de hakkındaki 13 suçlamanın 10’undan suçlu bulununca 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
İnfaz yasasına göre cezasının yarısını yatmak zorunda olan Nadir, 24 aydan az cezası kaldığı için yarı açık cezaevine nakledildi. Nadir normal şartlarda, 
16 ay sonra özgürlüğüne kavuşacak.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR