Büyükşehirin Önceliği Tesisler Olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, ilçelerdeki katı atık ve su arıtma tesislerinin yapılmasına ilişkin çalışmalarına özellikle vurgu yaptı.

Birecik
797 Okunma
0
Büyükşehirin Önceliği Tesisler Olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılında yaptıkları çalışmaları düzenlediği basın toplantısında dile getiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 2016 yılına ilişkin bazı projeleri de kamuoyuyla paylaştı. Otel El Ruha'da AK Partili İlçe Belediye Başkanları, meclis üyeleri ve ekibiyle gazetecilerle bir araya gelen Çiftçi, bütün ilçelerde katı atık ve su arıtma tesislerine öncelik verdiklerini söyledi. Slayt eşliğinde yapılanları paylaşan Çiftçi, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa geneli yol çalışmaları kapsamında sıcak asfalt 1 milyon 24 bin 956 metrekare, beton yol 377 kilometre, kilitli parke 1 milyon metrekare, stabilize yol bin 973 kilometre. Hilvan İçme Suyu Projesi kapsamında Fırat havzasından alınan su, ilçe merkezindeki depolara aktarıldıktan sonra isale hatlarıyla tüm ilçe merkezine ileten proje tamamlandı.Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ŞUSKİ) tarafından 7 tane Dağeti deposu ve terfi istasyonu, Güzelşehir belediye konutları yanı deposu, Maşuk 1 Depo ve terfi istasyonu, Maşuk 2 depo, Kına deposu, Hayvan Pazarı deposu yapıldı.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

11 Nisan Şehir Parkı 40 bin metrekare üzerine kuruluyor. Spor kompleksleri, yeşil alanlar, cami, yürüyüş yolları vb.

GAP Vadisi 1. Etap (Cumhuriyet Parkı): 1. Etap toplam 126 bin metrekare
Selahattin Eyyübiye Parkı (Ahmet Yesevi Parkı) : Toplam 80 bin metrekarelik park.
Piknik alanı, yürüyüş yolları, fitness alanı, açık yüzme havuzu vb.
SUKAY Projesi: 58 bin metrekare üzerine kuruluyor. Ada, gölet, cafe, restoran, yürüyüş yolları, fitness alanı vb.
Kale Eteği Projesi: 38 bin metrekarelik alan içerisinde düzenleme yapılmaktadır. 55 mağara gün yüzüne çıkarıldı. Çevre düzenlemesi, bitkisel peyzaj vb. uygulamalar yapılacak.
Barutçu Hanı Restorasyonu: 16. Yüzyılda yapılan ve 3 katlı olan Barutçu Han'da, restorasyon çalışması devam etmektedir.
Yenice Spor Salonu: 5 Bin 500 metrekare üzerine kuruluyor. 250 kapasiteli salon.
Hilvan Atıksu Arıtma Tesisi: İnşaatın yüzde 60'ı tamamlanan atık su tesisinde: AB standartlarına uygun olarak 2 adet çöktürme havuzu, 3 adet uzun havalandırmalı havuz, 1 adet blower odası, 1 adet su deposu, idare binası, elektronik ızgaralar ve temizleyiciler mevcut.
Şanlıurfa geneli ŞUSKİ çalışmaları: İçme suyu hattı: 119 km. Kanalizasyon: 118 km.
Bozova Atıksu Arıtma Tesisi: Kollektör hattı yapılıyor. 2016 yılında Bozova atıksu arıtma tesisini açıyoruz.
Birecik ve Hilvan'a Drenaj Hattı: Birecik'te 2,7 km'lik yağmur suyu şebeke çalışması; Siverek'te 780 metre uzunluğunda şebeke çalışmasını tamamlandı. Hilvan'da 900 metre uzunluğundaki yağmur suyu şebeke çalışmaları başladı.
Karaköprü ŞUSKİ Çalışmaları kapsamında içme suyu: 22 bin metrekare; yol çalışmaları ise sıcak asfalt ise 253 bin metrekare.
Siverek ŞUSKİ ve yol çalışmaları kapsamında sıcak asfalt: 81 bin metrekare;
Suruç, ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Viranşehir ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Akçakale ŞUSKİ ve yol çalışmaları

ÇELİK KÖPRÜLER

GAP Vadisi içinden geçen sulama kanalı üzerine inşa edilecek olan 25-50 metrelik 2 adet çelik köprü. İhalesi 2016 yılında gerçekleştirilecek.
Birecik ŞUSKİ ve yol çalışmaları sürüyor.
GAP Vadisi 2. Etap toplam 350 bin metrekare üzerine kurulu 1'nci etabın devamı niteliğindedir. 2016 yılı içerisinde temeli atılacaktır.
Bozova ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Kızılkoyun Projesi: 53 adet mağaranın bulunduğu Kızılkoyun'da; rölöve, restorasyon, aydınlatma sistemleri ve çevre düzenleme projeleri onaylanmıştır. İhale dosyası hazırlanmış olup, 2016 yılının ilk çeyreğinde ihale edilecektir.
Ceylanpınar ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Mevlevihane Meydanı Projesi: Mevlevihane Meydan düzenleme projesi onaylandı. İhale hazırlıkları devam etmektedir.
Eyyübiye ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Eyyübiye Mesire Alanı: 120 dönüm üzerine mesire alanı kurulacak.
Haliliye ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Köprülü Kavşaklar ( DALGEÇ) Şanlıurfa merkezindeki trafik sorununun çözüme kavuşturmak için 4 adet delgeç yapacağız. 2016 yılının Ocak ayında ihalesi yapılacak.
Halfeti ŞUSKİ ve yol çalışmaları
Şanlıurfa Merkez Atıksu Arıtma Tesisi: Merkez ilçelerden toplanan atıksu arıtılırken aynı zamanda tesisin ihtiyaç duyduğu elektriği üretebilecek. Arıtılan atıksu sonrasında tarımsal sulamada kullanılarak çevre korunurken ekonomik katkı da sağlanacak.
Harran ŞUSKİ ve yol çalışmaları."
Ulaşım ağını da daha güçlendirmek için 30 adet yeni otobüsün alınacağını belirten Çiftçi, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)Kaynak: haberler.com
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK YORUMLANANLAR